logo-type

Kurumsal

İSMET ÖZCAN / GESOB BAŞKANI


 

Esnaf ve Sanatkarlarımıza hizmete devam etmemizin yolunu açan tüm genel kurul delegelerimize teşekkür ederim.

Yapılan genel kurulumuz sonrası kazanan Gaziantep Halkı ve Esnaf-Sanatkarlarıdır. Esnaf ve Sanatkarlarımızın bizlere olan güvenini layıkıyla yerine getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Geçmişimiz, geleceğimizin teminatıdır.

Birliğimizin genel görevleri yanında Esnaf, Sanatkar ve Sanayicilere yönelik hizmet yelpazesini genişletmek ve ilimizin gelişimine destek olmak amacıyla insan kaynaklarımızın yetiştirilmesi ve geliştirilmesi için mesleki eğitim faaliyetlerimiz her geçen gün geliştirilmekte ve yenilenmektedir. Bu bakış açısından hareketle, ilimiz ve ülkemiz için önemi giderek artan mesleki eğitim faaliyetleri birliğimizin temel faaliyetleri arasına alınmıştır.

MEKSA Vakfı ile işbirliği içinde, Avrupa Birliği, İŞKUR, İpekyolu Kalkınma Ajansı, SODES gibi hibe proje kaynaklarına ulaşılarak ilimizde kurulan 3 ayrı GESOB-MEKSA Mesleki Eğitim Merkezinde;

  • Makine Teknolojileri,
  • Metal Teknolojileri,
  • Otomotiv Teknolojileri,
  • Ahşap İşleri,
  • Doğal Gaz Teknolojileri,
  • Konfeksiyon,
  • Elektrik-Elektronik
  • Bilişim teknolojileri kapsamındaki birçok meslek dalında teorik ve pratik eğitimlerin verilebileceği, güncel teknolojilere sahip derslik ve atölyeler kurulmuştur.

Yukarıda belirtilen alanlar dahil, Uygulamalı Girişimcilik, Hijyen, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile birlikte merkezlerimizde 35 ayrı konuda kurslar düzenlenebilmektedir.

İşsiz ve mesleksizlere meslek kazandırma, çalışanlara meslek geliştirme, iş fikri olan girişimci adaylarına da uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilerek 4.500 kişi belgelendirilmiş olup bu kişiler %50 - 60 oranında halen istihdamdadır. Belgelendirmeler; uygulamalarda yapılan işbirlikleri kapsamında GESOB, MEKSA Vakfı, İŞKUR, MEB, KOSGEB onaylı olarak ortak verilmektedir.

Bugün, küçük Esnaf-Sanatkar olmasaydı dev şirketler olamazdı. Gaziantep ne kadar sanayide ve ticarette övünüyorsa, Esnaf-Sanatkarıyla da o kadar övünmekte. Temel düşüncemiz, Ahi Evran kültürüdür.