SODES 2017 PROJE AÇILIŞ TOPLANTISI

T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından Gaziantep Valiliği kanalı ile SODES 2017 kapsamında desteklenen ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) tarafından yürütülmekte olan " MESLEKİ EĞİTİMDEN İSTİHDAMA" isimli ve istihdam konulu projenin sözleşmesi 10.11.2017 tarihinde Gaziantep Valiliğimiz ile Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğimiz arasında imzalanmış ve proje faaliyetlerine başlanmıştır.

2008 yılından bu yana istihdam hedefli olarak her yıl en az bir SODES projesini başarı ile tamamlayan Birliğimiz, ilimiz esnaf-sanatkar ve sanayicilerinin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına destek vermek üzere ilimiz sınırları içinde kurulan 3 ayrı Mesleki Eğitim Merkezinde 50 konuda, günlük 15 ayrı grup olarak toplam 300 kişiye mesleki eğitim verebilecek bir kapasiteye sahiptir.

SODES Projeleri kapsamında Türk vatandaşlarımıza ve Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik uygulanan mesleki eğitim programları sonunda kadın ve erkek olarak toplam 1.175 kişi mesleki eğitim, girişimcilik, Temel Seviye Türkçe Dil eğitimlerine katılarak belgelendirilmişlerdir.

Bugün 10. SODES projemizin tanıtım, bilgilendirme ve açılış toplantısını gerçekleştiriyoruz. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin yararlanıcısı olduğu projemizin ortakları;

  • Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü,
  • Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü,
  • Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü,
  • Gaziantep Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odasıdır.

Proje kapsamında;

  • 20 kişilik 1 grup işsiz erkek için, 536 saat ve 4 ay süreli, Ahşap İskelet Montaj Elemanı Eğitimi,
  • 20 kişilik 1 grup işsiz erkek için, 160 saat ve 1 ay süreli, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi (Ahşap Sektörü için AUTO-CAD) Eğitimi,
  • 20 kişilik 1 grup işsiz kadın için, 184 saat ve 1,5 ay süreli, Temel Makyaj Eğitimi verilecektir.

Mesleki Eğitim programını başarı ile tamamlayan kursiyerlerimiz, MEB ile ortak belgelendirilecek ve ilgili sektör işletmelerinde istihdama yönlendirilecektir. Böylece işsiz gençlerimiz iş ve meslek sahibi olurken, işletmelerin de nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmaktadır.

Her kursiyer grubuna ayrı ayrı olmak üzere proje ortağımız Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü uzmanları tarafından AHİLİK kültürü konusunda bilgilendirme seminerleri verilecektir.

Eğitim programlarına katılan kursiyerlere, proje kapsamında yol ve yemek bedeli olarak günlük 25 TL ücret, banka hesapları üzerinden aylık dönemlerle ödenecek, eğitim programı süresince ferdi grup kaza sigortaları yapılacaktır.

Projemizin 212.780 TL toplam maliyetinin 180.380 TL kısmı SODES kapsamında hibe, 32.400 TL kısmı ise GESOB tarafından eş finansmandır.

Bugüne kadar geçen sürede; Avrupa Birliği, İŞKUR, İpekyolu Kalkınma Ajansı, SODES, ILO destekli olarak Türk Vatandaşlarımıza ve Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik gerçekleştirdiğimiz 458 grup mesleki eğitim programı sonunda 10.783 kişi belgelendirilmiştir.

Gaziantep Valiliğimize ve SODES Proje Koordinatörlüğümüze destekleri için, Proje Ortaklarımıza katkıları için teşekkür ederiz.

Ömer KÜSBEOĞLU

GESOB

Yönetim Kurulu Başkanı